ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΗΧΑΝΩΝ ΚΑΙ ΣΥΣΤΗΜΑΤΩΝ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟΥ-ΑΜΑΞΩΜΑΤΩΝ

Το 2ο Ε.Κ. Αθηνών διαθέτει εργαστήρια της ειδικότητας μηχανών και συστημάτων αυτοκινήτων  και στα τρία κτίρια που εξυπηρετεί: 1ο ΕΠΑΛ Καισαριανής , 1ο  ΕΠΑΛ Υμηττού και 1ο ΕΠΑΛ Δάφνης.

Σε αυτά τα εργαστήρια εκπαιδεύονται οι τάξεις της ειδικότητας των οχημάτων των  αντίστοιχων ΕΠΑΛ σε πρωινό ωράριο. Στα εργαστήρια αυτά  μαθητές διδάσκονται όλες εκείνες τις γνώσεις και δεξιότητες προκειμένου να σταθούν με  επάρκεια , στο  επάγγελμα του τεχνίτη οχημάτων  το οποίο συνεχώς  εξελίσσετε λόγω της τεχνολογικής εξέλιξης που παρατηρείται στην αγορά του οχήματος. Τα εργαστήρια  διαθέτουν πληθώρα  μηχανημάτων, οργάνων μέτρησης   και εξελιγμένων προγνωστικών συσκευών καθώς και σειρές με εργαλεία χειρός.  Στο εβδομαδιαίο πρόγραμμα οι μαθητές   εκπαιδεύονται στα συστήματα οχημάτων ( συναρμολόγηση , αποσυναρμολόγηση και ορθή λειτουργία αυτών καθώς και σε μετρήσεις και ελέγχους βλαβών)  και στην λειτουργία των ΜΕΚ  όσον αφορά την σωστή λειτουργία,  την συναρμολόγηση , αποσυναρμολόγηση και τον έλεγχο  φθορών που παρατηρούνται στους σύγχρονους κινητήρες. Τέλος μέσω κατάλληλων εποπτικών  πάνελ (πινακίδων) οι μαθητές έχουν την δυνατότητα να προχωρήσουν σε διαγνώσεις βλαβών στα διάφορα συστήματα που διαθέτει το αυτοκίνητο.

Τα μαθήματα που διδάσκονται οι μαθητές της ειδικότητας είναι :

ΤΟΜΕΑΣ ΜΗΧΑΝΟΛΟΓΙΑΣ – Γ Τάξη - ΕΙΔΙΚΟΤΗΤΑ: Τεχνικός Οχημάτων
ΜαθήματαΏρες