ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ

Το εργαστήριο του Τομέα εφαρμοσμένων τεχνών του 2ου Ε.Κ. Αθηνών, στεγάζεται στο 1ο ΕΠΑΛ Καισαριανής. Στον χώρο εκπαιδεύονται οι μαθητές του τομέα εφαρμοσμένων τεχνών αλλά και των ειδικοτήτων Γραφιστικής και Διακόσμησης όταν αυτές λειτουργούν .

Τα μαθήματα που διδάσκονται οι μαθητές του τομέα είναι τα παρακάτω:

ΤΟΜΕΑΣ ΕΦΑΡΜΟΣΜΕΝΩΝ ΤΕΧΝΩΝ – Β Τάξη
ΜαθήματαΏρες
1. Ελεύθερο Σχέδιο
2. Γραμμικό Σχέδιο
3. Ιστορία της Τέχνης
4. Αρχές Σύνθεσης
5. Εφαρμοσμένες Τέχνες με Χρήση Η/Υ
6. Ειδικό Εργαστηριακό ΜάθημαΦωτογραφία και Ηλεκτρονική Επεξεργασία Εικόνας
Τεχνολογία Υφαντικών Υλών
Εργαστήριο Χαρακτικής-Πλαστικής

Το εργαστήριο είναι εξοπλισμένο με πληθώρα συσκευών , εργαλείων χειρός  και αναλώσιμων προκειμένου οι μαθητές  να αποκτήσουν  όλες εκείνες τις δεξιότητες που απαιτούνται για να ανταπεξέλθουμε στις ανάγκες του επαγγέλματος.

Οι μαθητές της Β ’τάξης  κάνουν τα πρώτα τους βήματα εργαστηριακά στον τομέα και εξασκούνται στο σχέδιο ελεύθερο και γραμμικό.  Θα εξασκηθούν στον σχεδιασμό της σύνθεσης , στην χρήση κατάλληλων χρωμάτων και θα ενημερώνονται γύρω από τις τελευταίες εξελίξεις και ρεύματα του τομέα. Στο ίδιο χώρο, όταν αυτές λειτουργούν στην σχολική μονάδα, εκπαιδεύονται και οι μαθητές της ειδικότητας γραφικών τεχνών και διακοσμητών εσωτερικών χώρων.

ΟΙ ΧΩΡΟΙ ΤΟΥ ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟΥ ΜΑΣ